Dobra zwirownia Konin

Wszystko i o wszystkim. Miejsce na luźną rozmowę.
adambyczek
Posty: 26
Rejestracja: 11 maja 2016, 11:58

Dobra zwirownia Konin

Postautor: adambyczek » 05 gru 2017, 7:55

Co znaczy określenie żwirownia i do czego może nam być potrzebna w codziennym życiu?

Kolokwialnie mówiąc żwirownia to firma, która trudni się dostarczaniem pisaku i kruszywa do celów budowlanych i ogrodniczych. Zwyczajowo żwirownia to kopalnia odkrywkowa, w której przy użyciu ciężkiego sprzętu jest wykopywane kruszywo. Aby dotrzeć do żwiru, trzeba zdjąć wierzchnią nawierzchnię ziemi. Pod nią zazwyczaj zlokalizowana jest warstwa narzutowa piachu, który jest ubocznym produktem w większości żwirowni w Koninie. Dopiero po jej uprzątnięciu można przejść do eksploatacji właściwego złoża. Nie oznacza to, że pod złożami piachu zlokalizowany jest piękny, drobny żwir, który możemy podziwiać na co dzień.

Aby przybliżyć technologię wydobycia i wykorzystania dorobku, którym może się pochwalić każda żwirownia w Koninie, posłużymy się wyszukiwarką internetową. Wstukamy więc poszukiwaną przez nas frazę żwirownia Konin i sprawdźmy co dadzą nam wyniki wyszukiwania. Dzięki temu będziemy mogli więcej dowiedzieć się na temat samej żwirowni i sposobu zastosowania sprzedawanych przez nią produktów. Już na pierwszej stronie wyników, jesteśmy w stanie znaleźć interesujące informacje o sprzedawanych produktach. Tak jak wcześniej powiedziałem, zalicza się do nich piach i torf oraz różnego rodzaju żwir. Natomiast finalny produkt nie leży gotowy w ziemi.

Ten śliczny niewielki żwirek, który jest wykorzystywany do zdobienia naszych ogrodów powstaje z rozdrobnienia wielkich bloków skalnych. Tak więc większość z sprzedawanych żwirów ozdobnych posiada tą samą wielkość. Sama natura nie ukształtowała by milionów kamyczków o tak identycznych kształtach. W zależności od złoża jakim dysponuje konkretna żwirownia, zależy jej asortyment. Żwirownia, która mieści się na obszarze złóż granitowych może sprzedawać kruszywo najwyższej jakości. Również koszt tego rodzaju żwiru jest znacznie wyższą od pozostałych kamieni.

Dodatkowo bez żwirowni nie postały by żadne drogi w Polsce. Budulcem każdej drogi jest utwardzone podłoże. Takie podłoże powstaje z dużej warstwy przesianego piachu i żwiru o różnej gramaturze. Całość wygląda jak przekładane ciasto: na początku gruby żwir, później o mniejszej gramaturze i na końcu piasek. Dopiero na tak przygotowanym podłożu są robione warstwy asfaltu.

Wróć do „Temat goni temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość